Malorka

Základné informácie

Mesiac   V VI VII VIII IX  X
Vzduch 23 25 29 30 29 25
Voda     20 23 25 26 25 24

Názov: MALORKA


Rozloha : 3648 km2
Počet obyvateľov : 800 000
Hlavné mesto : Palma de Mallorca
Mena : Euro ( € )
Jazyk : Španielsky
Náboženstvo : Kresťania
Čas : Stredoeurópsky
Doba letu : 2 h 10 minMalorka. Aká je to vlastne krajina ? Prečo má Malorka 4 - prúdovú diaľnicu ako veľkomesto, prečo tu ročne príde 2 milióny turistov a prečo ju milujú Nemci, Angličania, Francúzi a mnoho iných národností ?

Málokde na svete nájdete toľko zábavy, kultúry a športových možností na malom území ako je ostrov Malorka, ktorý je hornatý a leží v teplučkom Stredozemnom mori. Malorka je lepšia destinácia ako Taliansko, Grécko, Dubaj, Cyprus, Albánsko , Bulharsko, Chorvátsko , atď.

Prečo?

Ak sa pozriete na turistickú mapu Malorky, hneď vidíte, že všetky športové , kultúrne   a zábavné možností sú sústredené do 15 km okolo hlavného mesta Palma de Mallorca. Ale, v hoteloch a na plážach pri Palme de Mallorca počuť hlasno hučanie motorov lietadiel, ktoré pristávajú alebo odlietajú z Malorky . V stredisku Magalluf a Peguera vidíte už len tieto lietadlá veľmi vysoko a vôbec ich nepočuť .

Priamo v stredisku Peguera je 9 kvalitných tenisových kurtov, v blízkosti strediska Magalluf krásny golfový areál, veľké požičovne najkvalitnejších bicyklov priamo v obidvoch strediskách, možnosť prenajať si motorku, auto, štvorkolku pre 3 osoby, loď s kapitánom, výlet lietadlom, let vzdušným balónom, lezenie, splavovanie , potápanie a veľa iných športových možností.

Palma de Mallorca je tak čarovná , že ani Praha sa jej nevyrovná. Priamo v Palme de Mallorca je veľa historických pamiatok - svetoznáma gotická katedrála svetla La Seu , krásny arabský kráľovský palác Almundaina , čarokrásny hrad Castell de Bellver a ďalšie historické pamiatky priamo v centre v úzkych uličkách , kde sa svetoznáme módne značky striedajú s reštauráciami z rôznych kútov sveta .

ZÁBAVA

Priamo v Palme de Mallorca a pri stredisku Magalluf je :

• Aqualand - tretí najväčší aquapark v Európe ( www.aqualand.es/elarenal/en/ )
• zábavny park Western Wasser Park ( www.westernpark.com/ )
• jedinečný vodný svet Palma Aquarium ( www.palmaaquarium.com/eng/ )
• show delfínov Marineland ( www.marineland.es/mallorca/?lang=en )
• zábavný park preliezačiek Katmandu Park ( www.katmandupark.com/ )

Pre mladých : Magalluf a Palma sa vyrovná IBIZE, najlepší diskdžokeji sveta hrajú v svetoznámych kluboch Tito´s a Pacha v Palme a v Magallufe do rána .

Za zábavou alebo kultúrou sa môžete vybrať do hlavného mesta Palma de Mallorca buď autom , motorkou, alebo štvorkolkou pre 3 osoby, ktoré si prenajmete, ale veľmi dostupné je aj autobusové spojenie priamo z centra obidvoch stredisiek, ktoré premáva každú hodinu od 6.30 do 23.30 . Taxi služba je priamo v centrách obidvoch stredísk a hlavnom meste Palma de Mallorca dostupné aj v nočných hodinách.

PRÍRODA

Príroda ponúka nekonečnú zeleň, zástupy paliem, olivovníkov, pomarančovníkov či mandľovníkov . Krajinná oblasť Galatzó , ktorá sa tu nachádza, ponúka možnosti cykloturistiky na horskom bicykli, cestnej cyklistiky , horolezectvo, chôdzu s palicami, pešiu turistiku, prechádzky na koni či beh v horskom teréne . Zachovalo sa tu veľa chodníkov, z ktorých sa stali horské trasy . Malorka je vďaka pobrežným útesom vhodným miestom aj na  potápanie v príjemných a teplých vodách Stredozemného mora . Ďalšou športovou  aktivitou môže byť lezenie . Veď Malorka je najväčší vápenec v Stredomorí. Krajinu  utvárajú  aj rozprávkové rokliny a kaňony a na ne nadväzujúce vodopády. Malorka je vďaka kvalitnej sieti cyklistických chodníkov aj miestom cyklistov, a to aj profesionálov, ktorí sem chodia trénovať .

Ale more a počasie tiež nie je rovnaké na celom ostrove . Na severe v Alcúdii fúka silný vietor, je to kraj veterný a teplota vody v mori o 3 stupne chladnejšia, preto ju vyhľadávajú najmä kvôli veľkým vlnám milovníci surfovania . Nie sú tam ani vybudované strediská, len zopár hotelov na opustených miestach . Naopak v Calvii na juhu ostrova, kde sa nachádzajú strediská Peguera a Magalluf je vietor slabý , voda teplá a strediská sú vybudované pre maximálny komfort návštevníkov.

Tyrkysové more , široké čisté pláže s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do priezračného mora s veľkou koncentráciou soli v morskej vode, ktorá lieči rôzne typy ekzémov, plesní a rôznych iných kožných poškodení kože. Morský vzduch pri mori s takou vysokou koncentráciu soli vo vode je vysoko účinný pri ochoreniach alergií horných dýchacích ciest , astmy, a iných ťažkostí spojených s dýchacími a pľúcnymi chorobami. Taktiež fajčiari si prečistia pľúca .

A počasie ?

Krásna modrá obloha bez oblakov , príjemná teplota 26 °C a slnko každý deň . Aj v Októbri je na Malorke 25 stupňov a teplota mora má tiež 25 stupňov .

CENY

Ceny v obchodoch na 90 % také isté ako na Slovensku a mnohokrát ešte lacnejšie.Najkvalitnejšie vína a alkohol ponúkajú obchody za veľmi dobré ceny ( Napr. : 0.7 L kvalitné červené víno 1.15 € ) a bohatá ponuka ovocia a zeleniny za ceny približne ako na Slovensku , ale vypestované na priamom španielskom slnku v najlepšej kvalite Vám dá spoznať ich nezabudnuteľnú chuť a arómu.

obr-1 obr-2 obr-3 obr-4
obr-5 obr-6 obr-7 obr-8

od
419
MALORKA, PAGUERA
od
537

Hotely na Malorke

Hotel VALENTIN PARK CLUB ***++
Peguera , MALORKA
Hotel VALENTIN REINA ****
Paguera, Malorka